Učenci s spremljevalci posebnega programa vzgoje in izobraževanja se radi potepamo, še rajši se spoznavamo s kulinariko.
Tokratni delovni dan je bil razdeljen na dva dela. Saj smo si cvetoč češnjev drevored v Sakura parku ogledali že pred prazniki. Cvetoče češnje v japonski kulturi označujejo čas Hanamija oziroma praznika cvetenja in s tem minevanja.
Drugi, oziroma osrednji del delovnega dne pa se je odvijal v sredo, 7.5. v šolski jedilnici. Razredničarke in varuhinji smo jo predhodno okrasile v azijskem stilu, da bi bilo praznovanje še bolj avtentično. Kako zelo pestra in različna je azijska kultura smo spoznali že na začetku, ko nas je v okrašeni jedilnici pričakalo nešteto detajlov povezanih s Kitajsko, Japonsko, Indijo, Korejo….
Učiteljica Ana nas je pozdravila v tradicionalnem kimonu, učiteljice in varuhi smo se spopadali z ustreznimi rekviziti, modnimi dodatki in detajli ter oblikovali frizure značilne za Azijo. Dečki so si nadeli trakove z napisi in nekateri so preizkusili kimono, ki ga uporabljajo učenci na treningu karateja. Ogledali smo si fotografije njihovih božanstev boginje Šive, kip Bude in popolno opremljenega borca samuraja ter skrivnostne gejše. Meč –katana ni bil pravi, ampak vseeno veličasten. Zato pa smo si nekateri poveznili na glavo pravi vietnamski klobuk iz riževe slame. Poskušali smo premeščati drobne predmete z jedilnimi palčkami, kar hitro pa ugotovil, da je težje kot držati jedilni pribor! Ena skupina je pod mentorstvom učiteljice Jožice izdelovala origami – kačo, saj je letošnje 2025. leto po kitajskem horoskopu posvečeno kači. Veliko vztrajnosti, potrpežljivosti in natančnosti je potrebno, da nastane dolga kača, še težje je zgubati žerjava bi potrdili varuhinji Anamarija in Klavdija, ki sta jih zgubali kar nekaj. Druga skupina je z učiteljico Valerijo spoznala korejsko pravljico Zakaj vrabec skaklja in poustvarila kamišibaj predstavo. Tretja skupina je z učiteljico Ano pripravljala dobrote, ki so zadišale po Aziji- spomladanske zvitke, rakov čips, ocvrte japonske rezance ter sladico mochi. Varuh Peter je učence potrpežljivo vodil po osnovah joge.
Tako kot smo različni mi na OŠ Ljubo Šercer, tako so različni ljudje v Aziji s svojo poduhovljeno kulturo in zdravo hrano. Zopet in znova smo se naučili nekaj novega ter ob gastronomskih užitkih zaploskali kamišibaj pripovedovalcem.
Lepo povabljeni k ogledu fotografij tematskega dne!
SAYONARA= NASVIDENJE














zapisala učiteljica Valerija